۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر
1397/04/31
برگزاري كارگاه آموزشي با محوريت بيماري هاري

 

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشت دانشكده علوم پزشكي ايرانشهر ؛ دكتر فرهاددادگر پيرامون اهميت جلسات آموزشي و بروز رساني اطلاعات و بازآموزي و ارتقا دانش و اطلاعات كارشناسان و حضور اكثريتي همكاران ستاد در جلسات آموزشي تاكيد نموده و اهميت بيماري هاري و شرايط آن در جهان ، ايران و استان را تشريح نمودند.

 

وي اظهار داشت :  بيماري هاري يك بيماري صددرصد كشنده و درعين حال قابل پيشگيري و درمان قبل از بروز علائم باليني بيماري ميباشد  و نقش اقداماتي را كه پرسنل بهداشتي درماني در زمان طلايي انجام ميدهند را بسيار حياتي دانسته و به بار مالي ، رواني ، اجتماعي و ... بيماري اشاره نمودند.

 

وي در ادامه  به نقش هماهنگي و همكاري هاي بين بخشي و درون بخشي با توجه به شرايط حاكم نيز تاكيد و از ادارات مربوطه به خصوص شهرداري‌ها و دهياري‌ها و محيط زيست و دامپزشكي تقاضا نموده تا موازي با اقدامات علوم پزشكي نسبت به اتلاف فوري و برنامه ريزي شده سگهاي ولگرد اقدام و از دپوي زباله‌ها در مناطق مختلف شهري و روستايي به جد جلوگيري نموده تا از تجمع سگ‌هاي ولگرد پيشگيري شود.

 

وي تصريح كرد : همچنين واكسيناسيون سگ‌هاي صاحبدار ، گله ، نگهبان و قلاده گذاري آنها توسط دامپزشكي مي‌تواند به سلامت جمعيت انساني كمك موثري نمايد.

 

معاون بهداشتي دانشكده در ادامه از شهروندان خواست : در خصوص اين بيماري اطلاعات لازم را كسب كرده و از اذيت و آزار حيوانات و تحريك آنها و هرگونه شرايطي كه باعث گزش آنها مي‌شود به شدت جلوگيري نمايند و درصورت هرگونه گزش حيوانات و تماس با خون و انسان به نزديكترين واحد بهداشتي درماني مراجعه و خدمات و مراقبت هاي لازم را بدون فوت وقت دريافت نمايند.

در پايان نكات آموزشي توسط مهندس حسن بلوچ كارشناس مسئول بيماري‌هاي مشترك انسان و حيوان معاونت بهداشت ارائه و به تشريح اهميت بيماري ، اپيدميولوژي ، عامل بيماري ،  راههاي سرايت ، علائم بيماري، دوره كمون ، تشخيص ، درمان و پيشگيري پرداخت و دستورالعمل جديد و اشاره به واكسن و سرم و روشهاي جديد واكسيناسيون و همچنين واحد‌هاي درمان پيشگيري هاري در سراسر مناطق تحت پوشش با سوال و جواب از حاضرين در جلسه آموزش داده شد.

 

لازم به ذكر است جلسات آموزشي در معاونت بهداشتي جهت كارشناسان آن اداره به صورت هفتگي و باتوجه به اولويت هاي تعيين‌ شده با حضور حداكثري كارشناسان ستادي در سالن اجتماعات معاونت بهداشتي اجرا ميگردد.

تعداد بازدید:
13
Powered by DorsaPortal